886 835 320

Jak skutecznie wyjść z długów? - Zacznij już dziś !

jak-wyjsc-z-dlugow

Stało się – doszedłeś do takiego momentu w swoim życiu, kiedy jeden kredyt goni drugi, jedna pożyczka jest spłacana przez kolejną pożyczkę, debet na koncie nie maleje, a wręcz powiększa się o coraz to nowe odsetki, wpędzasz się w spiralę długów i nie widzisz z niej wyjścia. Twój telefon zbyt często informuje Cię o przychodzących rozmowach od windykatorów, skrzynka mailowa jest pełna wezwań do spłaty zaciągniętych pożyczek, a Twoje myśli galopują w szaleńczym tempie wokół przykrych tematów: dług, odsetki, sąd, windykacja… STOP!

Czy tak musi być już zawsze?

Odpowiedź brzmi: nie, nie musi.


Chcesz pozbyć się długów raz na zawsze? Zatem czytaj ten artykuł dalej.

Jak skutecznie wyjść z długów?

Pierwszą, podstawową kwestią jaką musisz ustalić, jest wskazanie osoby odpowiedzialnej za Twoją obecną sytuację. Choćbyś niewiadomo jak szukał, obwiniał, próbował znaleźć wymówki – niestety, choć prawda jest bolesna i wstydliwa, to za swoje długi winę ponosisz Ty sam. Nie bank żądający spłaty raty kredytu, nie przekonujący pan reklamujący pożyczki chwilówki, w końcu nie świetny marketingowiec, któremu udało się przekonać Cię, że koniecznie i natychmiast musisz kupić nowe auto/ wymarzone wakacje/ najwyższej jakości sprzęt grający itp. To jest właśnie pierwszy krok do uwolnienia się od zadłużenia –świadomość sytuacji. Kolejną jest rozpoczęcie całego, przeważnie żmudnego procesu oddłużania się już teraz. Nie odwlekaj tej decyzji, nic dobrego to nie przyniesie. I co ważne – trzymaj się twardo ustaleń, które przedstawimy poniżej.

Jak skutecznie wyjść z długów? - Poradnik 

Poniżej zamieściliśmy sprawdzone sposoby, dzięki którym jesteś w stanie wyjść z zadłużenia i więcej do niego nie dopuścić;

  • Po pierwsze – potnij i wyrzuć swoją kartę kredytową. Niech nie kusi. Po prostu.

  • Nie zaciągaj kolejnych pożyczek/ kredytów/ debetów – skup się maksymalnie na usunięciu istniejących długów. Ostatnią rzeczą, jakiej teraz potrzebujesz, są kolejne niespłacone zobowiązania.

  • Nie unikaj kontaktu z wierzycielami! To nic nie da, a tylko zaszkodzi. Nieodebrany telefon nie równa się spłaconej racie. Bądź uczciwy i mów wprost, że masz problem ze spłatą zadłużenia. Prawdomównym klientom łatwiej się pomaga – możesz wtedy wnioskować o wydłużenie spłaty, rozłożenie jej na raty czy pomniejszenie rat i ich spłata w dłuższym okresie czasu. Tak, będziesz w sumie musiał spłacić nieco więcej z odsetkami, ale pozostaniesz wiarygodnym klientem, z którym bank będzie chciał negocjować.

  • Ogranicz wydatki. Wydaje Ci się, że wszystko, co nabywasz, jest niezbędne? Błąd! Aby się o tym przekonać, zacznij zapisywać wszystko (dosłownie wszystko – codzienna kawa z automatu czy drożdżówka z piekarni to kilkadziesiąt złotych miesięcznie!). Fanaberie, typu kino, wycieczka, nowy model smartfona odpuść zupełnie. Bez wymówek. Poczekaj na tego typu przyjemności. Zdziwisz się, jak bardzo będą Cię cieszyły, kiedy nabędziesz je za swoje własne, niepożyczone pieniądze.

  • Stwórz swój budżet domowy, aby jeszcze efektywniej dysponować finansami. Spisz rzeczy, które musisz opłacić, aby przetrwać. Tak, możesz nazwać czas spłaty zadłużeń czasem ‘przetrwania’. Ale pamiętaj – to nie trwa wiecznie. Warto na jakiś czas ograniczyć finansowe przyjemności w swoim życiu do minimum – aby znów stać się niezależną osobą.

  • Drobne sumy, które pożyczasz ‘na kawę’, na ‘drobne zakupy’ – oddawaj od razu. Nie dopuszczaj do tego, aby z drobnych złotówek każdego dnia urósł w końcu dług kilkuset złotych. Tę zasadę stosuj już zawsze.

  • Poszukaj dodatkowego źródła zarobku – mogą to być dodatkowe zlecenia z Twojej obecnej pracy lub zajęcia dodatkowe – udzielanie korepetycji, sprzątanie, opieka nad dziećmi, pisanie tekstów, praca w restauracji… Ofert pracy dodatkowej jest bez liku, czasem nawet nie musisz wychodzić z domu, możesz pracować zdalnie przez Internet. Zarobione dodatkowo pieniądze przeznaczasz oczywiście na spłatę zadłużenia, nie na nową parę butów.

  • Zacznij sprzedawać przedmioty, których nie potrzebujesz. Istnieje wiele serwisów internetowych, na których bezpłatnie możesz wystawić ogłoszenie i sprzedać wszystko – od biżuterii po meble. Zdziwisz się, jaką znaczną sumę możesz zarobić działając w ten sposób.

  • Wykorzystaj efekt kuli śnieżnej – spłacaj należności od najmniejszej do największej. Widząc, że liczba Twoich zadłużeń systematycznie spada, łatwiej będzie Ci utrzymać silną wolę i wytrwać w swoich postanowieniach do końca (czyli całkowitego wyjścia z zadłużenia).

I na koniec – pamiętaj, że długi nie są całym Twoim życiem. One są jedynie problemem do rozwiązania w Twoim życiu. Powodzenia!

Zobacz jak to rośnie dług publiczny: http://www.finanse.mf.gov.pl/pl/

Przeczytaj również na stronie Ministerstwa jak poradzić sobie z długami:
https://ms.gov.pl/pl/informacje/news,7593,upadlosc-konsumencka-czyli-skuteczne-wyjscie-z.html 

AUTOR TEKSTU

Posiada blisko 20 letnie doświadczenie w doradztwie kredytowym i w udzielaniu kredytów hipotecznych, gotówkowych i konsolidacyjnych. Pomaga klientom banków w doborze odpowiedniej oferty kredytowej oraz prowadzi owocne negocjacje z bankami. Prywatnie wielbiciel motoryzacji.

Zobacz artykuły tego autora


Komentarze

Dziękuje bardzo za pomoc. Walcze ze swoimi długami :(

PanDors

U mnie najwieksza glupota bylo wlasnie pozyczanie kasy w chwilowkach. Robilem tego bardzo duzo bo mialem sporo zdolnosci. I mowilem sobie jakos to bedzie. Bedzie wieksza wyplata to space i okey. Nagle jakis pilny wydatek sie okazywal i nie bylo opcji splacic :( Teraz juz mam lekcje zycia... Koniec z pozyczaniem !

Lucjan

Dodaj komentarz

  • Captcha

Na skróty

Współpraca

Porównywarka Finansowa

Portal prorank.pl daje Tobie możliwość swobodnego wyboru najbardziej atrakcyjnej oferty finansowej. Wyznajemy zasadę: Płać mniej - Zarabiaj więcej.