Czy 500plus jest brane pod uwagę jako dochód przez pożyczkodawców

Świadczenie wychowawcze potoczne zwane jako 500plus stało się fundamentalnym źródłem dodatkowego finansowania dla wielu rodzin i na stałe dla wielu rodziców stało się częściom domowego budżetu . Ale czy środki uzyskiwane z świadczenia 500+ są czynnikiem decydującym o uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej kiedy staramy się o  pożyczkę??

Jak posiadanie dzieci i uzyskiwanie świadczenia 500 plus wpływa na decyzje o uzyskaniu pożyczki.

Świadczenie 500+ według ustawy jest udzielane do dyspozycji rodziców ale udzielane jest na dziecko co w dwóch słowach znaczy nie jest dodatkowym dochodem samego  rodzica. Tak samo jest to tez rozpatrywane przez pożyczkodawców kiedy staramy się o pożyczkę i w wniosku wykazujemy uzyskanie świadczenia na nasze pociechy.

Choć bezpośrednio świadczenie wychowawcze nie jest brane pod uwagę jako nasz dochód i nie wpływa na zwiększenie samej zdolności kredytowej tak jak na przykład dodatkowe środki z wynajmu lub pracy dodatkowej jednak pośrednio potrafi znacznie zwiększyć nasz wiarygodność  a co za tym idzie zwiększyć szanse na pozytywna decyzje jak i na wysokość finansowania.

Samo posiadanie dziecka na wychowaniu powoduje ze w oczach pozyczkodawcy musimy przeznaczyć cześć naszych dochodów na utrzymanie i zapewnienie podstawowych warunków życiowych naszym wychowankom. Znacząco zmniejsz to w ocenie naszą wypłacalność a wiec może zaważyć ten czynnik pośrednio na decyzje lub spowodować odrzucenie wniosku na wyższe kwoty.

W przypadku kiedy mamy przyznane świadczenie wychowawcze na nasza pociechę a tym bardziej jeśli mamy na każde nasze dziecko wypłacane 500zł zwiększa to naszą ocenę jako  wypłacalnego klienta a w rezultacie choć ponosimy większe wydatki niż osoby nie posiadające dzieci jesteśmy bardzo podobnie do nich oceniani.

Dodatkowym atutem w tej sytuacji jest tez stałość świadczenia, pozyczkodawcy doskonale znają warunki programu pomocy rodzinom i wiedza ze decyzja o wypłacie świadczenia jest wystawiana na okres 12 miesiecy naprzód a wiec zyskują pewność że nasz budżet domowy w tym okresie będzie miał stały zastrzyk gotówki. Przekłada się to tez na nasza wypłacalność a co za tym idzie wiarygodność.

Przeczytaj również:  Pożyczki pozabankowe pod zastaw nieruchomosci szansa czy pułapka ?

Ocena kredytowa a 500plus w praktyce .

Powyżej przedstawiliśmy bardziej aspekt formalny jeśli chodzi o świadczenie wychowawcze w praktyce jednak pożyczkodawcy doskonale wiedza iż środki z programu 500+ choć skierowane są jako bezpośrednia pomoc państwa na utrzymanie dzieci i z założenia powinny być przeznaczone na cele i potrzeby beneficjentów czyli bezpośrednio dzieci. Jednak w praktyce są po-prostu często  wplecione lub określając to kolokwialnie dołożone do budżetu domowego jako całość. Firmy pożyczkowe maja tego świadomość dlatego osoby które starają się o pożyczkę i przedstawiły we wniosku jako dodatkowe źródła dochodu świadczenie wychowawcze 500plus maja znacząco ułatwione uzyskanie pożyczki nawet od osób nie posiadających dzieci. Jest to spowodowane przede wszystkim stałością wypłacania środków oraz ochrona świadczenia przed ewentualnym zajęciem komorniczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.