Banki w Polsce łacza się, czyli kto będzie właścicielem naszego banku

banki w polsceWiele banków działających na naszym rynku znalazło się teraz w momencie wielkich zmian. Mam na myśli przejęcia i zmiany właścicielskie. Niewątpliwie doprowadzi to do tego, że większość z nas zmieni swój bank na inny. Zastanawiam się, ilu Polaków podejmie taką decyzję.

W dzisiejszy artykule postaram się Państwu choć trochę przybliżyć zmiany, jakie nas czekają w niedalekiej przyszłości. Warto się temu przyjrzeć już teraz, by za kilka tygodni lub miesięcy nie działać zbyt pochopnie. Jednym z największych wydarzeń w świecie finansów było niedawne przejęcie Banku Nordea przez PKO Bank Polski oraz połączenie Banku BGŻ z BNP Paribas. Niektórzy twierdzą, że również zakup Meritum Banku przez Alior Bank jest znaczącym wydarzeniem. Na tym się jednak nie kończy. Kilka dni temu popularne media ogłosiły, że największy polski ubezpieczyciel snuje plany nabycia udziałów w Alior Banku. Wszystko po to, by stworzyć czołową instytucję, która zgarnie większość klientów.

Możemy się zastanawiać, czy będą skutkować tak poważne zmiany na rynku. Myślę, że zacznie się twarda walka o zajęcie miejsca w tzw. top 5 polskich banków. Będzie to celem samym w sobie, ponieważ banki należące do tego zestawienia posiadają prawie 55% depozytów i 49% kredytów z całego kraju. Jest o co walczyć!

Czy jest się czego bać?

Można z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że istnieje pewien bezpośredni związek pomiędzy zachodzącymi zmianami właścicielskimi a ofertami banków. Taka sytuacja w kraju mobilizuje właścicieli do zaostrzenia walki o klienta. Wiąże się to jednoznacznie, z tym że mocna pozycja banków znajdujących się w zestawieniu “top 5” bezpośrednio wpływa na sytuację pozostałych banków. Można by powiedzieć, że powstanie wielka przepaść pomiędzy instytucjami z czołówki a pozostałą resztą. Dla nas, klientów jednak najważniejsze jest to, jak dana sytuacja wpłynie na nasz portfel. Niestety takie zmiany niosą ze sobą poważne zamieszanie, do którego będziemy musieli się przyzwyczaić. Bezdyskusyjnie zmienią się oferty banków, część produktów zostanie wycofana, zostanie zaktualizowany cennik oraz wprowadzi się nowe systemy bankowości elektronicznej, a nawet dokona się wymiany kart płatniczych. Tak jak wielu z Was, tak i ja nie jestem szczęśliwa z takiego obrotu sprawy. Zastanawiam się tylko, co dostaniemy w zamian. Obecnie jestem zadowolona z własnego banku i nie mam ochoty i czasu na dokonywanie nowych wyborów, dlatego szczerze liczę na to, że wszystkie zmiany przejdą bez większego echa.

Przeczytaj również:  Masz nowy dowód? Możesz mieć problem w banku!

Pocieszające może być to, że banki będą poniekąd zmuszone do przedstawienia lepszych ofert. Może pojawią się wysoko oprocentowane lokaty progresywne albo inne atrakcyjne produkty. Na pewno przekonałoby to nas do nowych ustaleń w strukturach banku. Jeżeli tylko nie są to zwykłe spekulacje, to w najbliższym czasie możemy się tego spodziewać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *