Co obniża zdolność kredytową?

obniżenie zdolności kredytowejZdolność kredytowa jest określana indywidualnie w każdym przypadku. Większość banków posiada wewnętrzne procedury i wytyczne, w których ustalono, jakie kwestie obniżają zdolność kredytową. Pomimo tego można jasno określić kilka rzeczy, które z pewnością wpłyną na obniżenie tej zdolności. Większość z banków przyznaje większą maksymalną kwotę kredytu osobom wolnym i zajmującym dobre stanowiska.

Najlepsze oferty przygotowywane są dla osób, które zarabiają powyżej średniej krajowej. W przypadku klientów, którzy posiadają np. niepracującą żonę i dzieci, zdolność kredytowa zostaje trochę obniżona, ponieważ to na ich barkach spoczywa obowiązek zapewnienia bytu rodzinie.

Kolejna kwestia, która obniża zdolność kredytową to zła historia kredytowa. Jeżeli kiedykolwiek mieliśmy problem ze spłatą kredytu i nie dotrzymaliśmy kilku terminów, to teraz będzie się to odbijać dużym echem. Podobnie jest w przypadku osób, które nigdy wcześniej nie brały żadnego kredytu ani pożyczki, bank bowiem nie wie, czy jesteśmy osobami poukładanymi i terminowo spłacającymi swoje zobowiązania.

Najważniejsza kwestia, która znacząco obniża zdolność kredytową to posiadane obecnych zobowiązań.

Należą do nich:

  • karta kredytowa,
  • debet na koncie,
  • kredyty na zakup sprzętu na raty.

Jeżeli chcemy wziąć nowy, duży kredyt, to postarajmy się spłacić wszystkie zobowiązania, które obecnie mamy.

Najlepsze co możemy zrobić to całkowite spłacenie karty kredytowej i zrezygnowanie z niej oraz spłacenie możliwe największej ilości rat za zakupiony sprzęt.

Dowiedz się, czemu bank odmówił mi pożyczki, bo nie mam zdolności kredytowej.

Przeczytaj również:  Jakie kary grożą za niespłacenie pożyczki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *