Coraz więcej osób ogłasza upadłość konsumencką!

upadłość konsumenckaPolacy są coraz bardziej świadomi własnych praw i coraz częściej decydują się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Powodem mogą być obecnie obowiązujące przepisy prawa oraz sytuacja finansowa, która dla większości osób może być bez wyjścia. Coraz częściej podejmujemy odważne kroki finansowe, coraz mniej boimy się ryzyka i niestety coraz częściej wpadamy w tarapaty finansowe.

Co to jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to nieformalna nazwa, która ma określać specyficzną sytuację obywatela. Osoba fizyczna, która nie prowadzi własnej działalności gospodarczej, może ogłosić podobną upadłość do tej, którą od wielu lat ogłaszają różne firmy. Upadłość może ogłosić dłużnik, który stał się niewypłacalny w wyniku nieprzewidywalnych sytuacji życiowych. Może to być poważna choroba, wypadek lub zwolnienie z pracy nie z winy pracownika. Niewypłacalność dotyczy niepłacenia zobowiązań, czyli rat za mieszkanie, czynszu, rachunków za gaz, abonamentu za telefon itp. Warto zauważyć, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej skutkuje tym, że już nigdy nie otrzymamy żadnego kredytu. Proces ubiegania się o ustanowienie upadłości konsumenckiej jest bardzo długi i dość pracochłonny. Należy przedstawić wiele dokumentów, które czasem trudno jest uzyskać. Dzięki temu tylko najbardziej pogrążone w długach osoby decydują się na taki krok.

Mazowsze – tu żyje się najgorzej

Osoby uznawane za bankrutów najczęściej pochodzą z Mazowsza. Tak głoszą niedawno opublikowane statystyki. Wzięto pod uwagę ogólną ilość bankrutów w Polsce i stwierdzono, że blisko 1/3 z nich to mieszkańcy Mazowsza.

Dowiedz się, jak wyjść z długów.

Czego nie obejmuje upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka nie zwalnia z obowiązku płacenia alimentów i renty odszkodowawczej. Dotyczy to również konieczności zapłaty sądowych kar grzywny. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że osoba, która chce ogłosić upadłość, zostanie pozbawiona całego majątku. Istnieją jednak takie pojedyncze przypadki, w których dopuszcza się, by bankrut pozostawił na swoim koncie bankowym niewielką kwotę, która będzie mogła pokryć od 12 – 24 opłat za wynajem mieszkania. Niektóre osoby mogą być również w lepszej sytuacji. Jeżeli zostaną spełnione pewne warunki i wierzyciele wyrażą na to zgodę, to niektórzy bankruci będą mieli możliwość zatrzymania mieszkania. Dotyczy to zazwyczaj osób niepełnosprawnych lub samotnie wychowujących gromadkę małych dzieci.

Przeczytaj również:  Ile czeka się na przelew?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej stało się coraz bardziej popularne, ponieważ wraz z nowym rokiem zmieniły się przepisy dotyczące zasad ogładzania bankructwa. Oczywiście na lepsze dla obywateli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *