Jakie kary grożą za niespłacenie pożyczki?

Jakie kary grożą za niespłacenie pożyczkiCoraz więcej z nas zastanawia się nad wzięciem pożyczek w firmach pożyczkowych. Oczywiście takie wsparcie finansowe ma swoje niewątpliwe zalety, jednak nie należy zapominać o tym, że obwarowane jest one obowiązkami, obowiązkami których najważniejszym jest obowiązek terminowej spłaty pożyczki wraz z odsetkami.

Konsekwencje niespłacenia pożyczki

Jeżeli zawczasu dowiesz się, że nie jesteś w stanie spłacić pożyczki w terminie, przede wszystkim bądź uczciwy wobec firmy pożyczkowej i niezwłocznie poinformuj o swojej sytuacji. Wtedy wspólnie z pożyczkodawcą jesteście w stanie dojść do kompromisu. Dobrym wyjściem jest rozłożenie spłaty pożyczki na raty, dzięki czemu co prawda w sumie będziesz musiał spłacić większą kwotę, ale pożyczkodawca nie wyciągnie wobec Ciebie innych konsekwencji. Innym wyjściem jest także prośba o wydłużenie terminu spłaty pożyczki. Każda firma pożyczkowa ma swoje zasady odnośnie przyznawania takiego przywileju, więc warto zapoznać się z całym regulaminem przez skorzystaniem z oferty.

Sprawdź, czy jesteś w BIK.

Co grozi za niespłacenie pożyczki?

A co w sytuacji, kiedy tak czy inaczej nie spłacasz pożyczki? Po pierwsze, pożyczkodawca ma prawo wypowiedzieć umowę zawartą z nierzetelnym klientem i żądać natychmiastowego spłacenia należności. Jeśli to rozwiązanie nie dojdzie do skutku, firma pożyczkowa może dochodzić egzekwowania należności na drodze sądowej. Jeśli klient nadal nie spłacił swojego długu, wierzyciel może rozpocząć procedurę windykacyjną. Warto także pamiętać o tym, że niespłacenie pożyczki wpływa ponadto na naszą ocenę zdolności kredytowej, skutecznie ją zaniżając. Informacja o niespłaceniu pożyczki widnieje także w BIK i innych organizacjach tego typu.

Przeczytaj również:  Jesteś za granicą a chcesz założyć konto w Polsce?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *