Jesteś za granicą a chcesz założyć konto w Polsce?

jakie konto dla Polaka mieszkającego zagranicą?W dzisiejszych czasach założenie konta osobistego przez osobę przebywającą za granicą jest o wiele łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Aktualnie coraz więcej banków wychodzi z ofertą również do klientów przebywających poza terytorium naszego kraju.

Zastanawiasz się jak w takim razie możesz założyć konto osobiste?

 


Internet

Założenie konta w Polsce przez osobę mieszkającą za granicą jest możliwe przez wypełnienie internetowego wniosku i zawarcie umowy dzięki identyfikacji przelewem. Wniosek elektroniczny znajduje się na stronie internetowej banku, w którym chcesz otworzyć rachunek. Niezbędne do jego wypełnienia są dane osobowe i informacje kontaktowe (najczęściej adres poczty elektronicznej). Często banki wymagają także wpisanie 9-cyfrowego numeru komórkowego, dlatego korzystając z numerów zagranicznych powinieneś na etapie wypełniania wniosku podać numer kogoś z rodziny – by łatwiej się było z Tobą skontaktować. Dzwoniąc na infolinię (już jako klient banku posiadający rachunek osobisty) możesz zmienić numer telefonu – nawet na zagraniczny. Polski numer wymagany jest tylko w momencie wypełniania formularza.

Dokumentem niezbędnym do wypełnienia wniosku jest dowód osobisty (seria, numer i data ważności, czasami również skan lub zdjęcie obu stron). Czasem zdarza się, że bank wymaga także jakiegoś drugiego polskiego dokumentu – prawa jazdy, paszportu, legitymacji studenckiej.

Jeśli chcesz założyć konto przez Internet koniecznym będzie wpisanie we wniosku numeru Twojego innego konta bankowego – to właśnie z niego dokonasz przelewu identyfikacyjnego. Istotnym jest, że może być to tylko rachunek w banku działającym na terenie Polski innym niż ten, w którym zamierzasz założyć konto. Warunkiem koniecznym do zaakceptowania Twojego wniosku jest zgodność adresu przypisany do rachunku, z którego wykonujesz przelew z adresem zameldowania/zamieszkania (tylko polski), który podaje się we wniosku. W przeciwnym razie nasz wniosek zostanie odrzucony.

Warto więc zadbać, by pod podanym adresem zamieszkiwała zaufana osoba – Bank wysyła kartę oraz wszelką korespondencję pod wskazany adres.

Po otrzymaniu informacji o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, masz 7 dni na wykonanie przelewu autoryzacyjnego na podany rachunek. Operacja ta wykonywana jest celem weryfikacji – kwota, którą przelewasz zostaje zwrócona.

Przeczytaj również:  Pożyczki online bez przelewania grosza. Czy to jest możliwe?


 

Pełnomocnik

Ustanawiając pełnomocnika do założenia rachunku osobistego w Twoim imieniu nie musisz być bezpośrednio zaangażowany w tę procedurę. Warunkami uznania pełnomocnika przez bank jest jego pełnoletniość oraz zdolność do czynności prawnych.

Jak możesz ustanowić pełnomocnika?

  1. W regulaminach na stronach banków znajdują się zapisy dotyczące ustanowienia pełnomocnika upoważnionego do zarządzania Twoim kontem.
  2. Za pomocą infolinii możesz skontaktować się z wybranym bankiem i właśnie od niego uzyskać niezbędne dla Ciebie informacje.

Na podstawie powyższych źródeł dowiesz się konkretnie co powinno zawierać pełnomocnictwo, aby zostało uznane przez wybrany przez Ciebie bank.

Pełnomocnictwo sporządzane jest w formie pisemnej i powinno zostać dostarczone do oddziału banku, w którym ma zostać założone konto. Pełnomocnictwo powinno zawierać: dane osoby uprawnionej do zarządzania rachunkiem w imieniu jego właściciela, czyli najczęściej imię i nazwisko, PESEL, datę i miejsce urodzenia, pełny adres zamieszkania, serię, numer oraz datę ważności dowodu osobistego, nazwisko rodowe matki, numer telefonu i adres poczty elektronicznej, obywatelstwo, status dewizowy oraz status podatkowy.

Sprawdź konto studenckie bez opłat.

Jeśli nie ma Cię w Polsce możliwe jest sporządzenie pełnomocnictwa za granicą a następnie jego wysyłka do oddziału (lub przekazanie przez pełnomocnika). Pełnomocnictwo musi być sporządzone w formie aktu notarialnego. Możesz udać się w tym celu do placówki dyplomatycznej, gdzie pomoże Ci notariusz. Istotnym jest, by do pełnomocnictwa została załączona klauzula apostille. Jest to poświadczenie, że dokument sporządzony za granicą jest autentyczny. Ważnym elementem pełnomocnictwa jest podpis osoby się nim posługującej – czynność podpisania pełnomocnictwa przez pełnomocnika może to odbyć się np. w obecności jednego z pracowników banku.

Istotnym jest podkreślenie, że szczegółowe procedury związane z założeniem konta osobistego przez Internet lub przez pełnomocnika mogą różnić się od wskazanych powyżej. Banki bowiem posiadają odrębne regulacje, które nie są ujednolicone na danym terytorium. Zanim podejmiesz więc jakiekolwiek czynności warto się z nimi zapoznać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *