Masz nowy dowód? Możesz mieć problem w banku!

nowy dowód osobisty a bankWprowadzenie nowych dowodów spowodowało sporo zamieszania, szczególnie w kwestii udzielania kredytów. Nowe dowody nie posiadają kilku ważnych informacji: adres zameldowania, kolor oczu, wzrost. Dla większości banków są to dane kluczowe, które wpływają na wiele decyzji podejmowanych względem klienta, szczególnie na udzielenie kredytu.

Jeżeli posiadasz nowy dowód i zamierzasz ubiegać się o przyznanie kredytu, to musisz uzbroić się w cierpliwość. Większość banków będzie wymagało od Ciebie przedstawienia dodatkowych zaświadczeń, które potwierdzą Twój adres zameldowania. Podobnie jest w przypadku zakładania nowego konta – tu również możesz natrafić na dodatkowe utrudnienia. Niektóre placówki bankowe postanowiły poradzić sobie jakoś z tym problemem i wprowadziły rozwiązanie, które nie powinno być bardzo uciążliwe dla klientów. Potencjalni kredytobiorcy są proszeni tylko o wypełnienie oświadczenia o adresie zameldowania. Natomiast inne banki wymagają np. przedstawienia rachunku za gaz lub urzędowego dokumentu potwierdzającego zameldowanie.

Skąd tyle zamieszania?

Banki boją się, że wraz ze wprowadzeniem nowych dowodów dojdzie do znacznego wzrostu ilości wyłudzeń. Nowe dokumenty nie posiadają informacji o wyglądzie fizycznym właściciela, co jest bardzo niepokojące. Złodziej, który jest wizualnie podobny do osoby ze zdjęcia umieszczonego na dokumencie, może próbować wyłudzić kredyt gotówkowy lub inną pożyczkę. Właśnie z tego powodu banki wymagają dodatkowych zaświadczeń. Zgodnie z obowiązującym prawem, bank, który zaniechał dokładnego sprawdzenia osoby ubiegającej się o kredyt, w przypadku wyłudzenia pieniędzy przez oszusta, ponosi pełną odpowiedzialność za “spłatę” zadłużenia.

Problem dotyczący nowych dowodów z dnia na dzień jest poważniejszy, ponieważ już blisko milion Polaków zdążyło wymienić dowód na nowy. Z biegiem czasu, im tych osób będzie więcej, tym bardziej banki będą obawiać się udzielania kredytów.

Przeczytaj również:  Bank BZ WBK zmienia taryfę opłat i prowizji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *