Odstąpienie od umowy pożyczki pozabankowej

Rzadko poruszany temat dotyczący zrezygnowania z pożyczki pozabankowej ale jednak bardzo istotny.  Zdecydowaliśmy się na pożyczkę pozabankowa niezależnie czy to jest krótkoterminowa pożyczka zwana chwilówka czy tez pożyczka ratalna ale nasze plany się zmieniły i chcemy zrezygnować z pożyczki która została nam przyznana. Co wtedy ? Jak rozwiązać ta sytuacje?

Jak odstąpić od umowy pożyczki pozabankowej

Musimy mieć świadomość iż przysługuje nam prawo do odstąpienia od zawartej umowy w terminie do 14 dni od jej zatwierdzenia w przypadku pożyczek przez internet jak i po podpisaniu w przypadku pożyczek standardowych. Należy wystosować pismo o odstąpieniu od umowy pożyczki podając w niej wszystkie niezbędne dane jak numer umowy , nasze dane osobowe i wysłać lub dostarczyć na adres pożyczkodawcy.

Ile będziemy musieli oddać?

Jesteśmy zobowiązani do oddania kwoty pożyczki plus należne odsetki za czas miedzy otrzymaniem pożyczki a jej zwrotem. Najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z pożyczkodawcą w celu ustalenia  należnych odsetek za ten okres.  O konieczności spłaty odsetek decyduje umowa pożyczki jeżeli pożyczkodawca zawarł w niej że mamy możliwość bez kosztownie zrezygnować z pożyczki będziemy musieli oddać tylko kapitał pożyczki jeżeli nie zobligowani jestesmy również ponieść odpowiednie koszty.

Czy odstąpienie od umowy pożyczki  się opłaca.

Jeżeli jestesmy zdecydowani zrezygnować z pożyczki jest to dla nas bardziej opłacalne niż jej spłata według harmonogramu , mamy możliwość zaoszczędzenia sporej kwoty jaka byśmy musieli zapłacić spłacając pożyczkę według planu . Na pewno zaoszczędzimy na prowizji i oprocentowaniu które byśmy musieli pokryć spłacając pożyczkę w terminie a wiec oszczędności na pożyczce ratalnej na rok mogą sięgnąć nawet 95% kosztów pożyczki .

Kiedy nie opłaca się odstąpienie od umowy pożyczki

Najczęstszym przypadkiem są darmowe pierwsze pożyczki , czyli oferta promocyjna gdzie nie ponosimy kosztów wtedy oddajemy tylko kwotę równa kapitałowi pożyczki a w przypadku kiedy odstąpiliśmy by do takiej umowy naliczone by nam były dodatkowe odsetki.

Pamiętajmy ze jako konsumenci mamy takie samo prawo zrezygnowania z umowy jak w każdym innym przypadku kiedy korzystamy z usług jednak w tym przypadku jestesmy zobligowani do poniesienia kosztów za czas kiedy posiadaliśmy środki z pożyczki , również opłata za rozpatrzenie wniosku może być nam nie zwrócona. W myśl ustawy pożyczkobiorca nie ma możliwości pożyczania pieniędzy bez konsekwencji wyjątkiem stanowi jedynie zapis w umowie pożyczki.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *