Czy pożyczki pozabankowe to samo zło ?

Wiele można powiedzieć o ofertach finansowania przez firmy pozabankowe ale nie to ze są to najtańsze możliwości pożyczenia gotówki. Ale czy to oznacza ze pożyczki pozabankowe są naprawdę czymś skrajnie złym?? . Rożnie można interpretować takie sformułowanie ale spróbujmy na to spojrzeć obiektywnie wymieniając dobre i złe aspekty takich pożyczek.

Czy coś jest dobre czy złe dla nas najdosadniej możemy ocenić przez pryzmat czy coś nam szkodzi czy tez pomaga , jest dla nas dobre. Podzielmy wiec argumenty na te korzystne i negatywne oraz obiektywnie przypatrzmy się tym ofertą.

Negatywne aspekty pożyczek pozabankowych

Jedyne ale tez najczesciej wymieniane negatywy to koszty takich ofert. Generalnie trudno znaleźć inne negatywy jednak tez trudno przejść obojętnie obok kosztów jakie przyjdzie nam ponieść decydując się na taka ofertę . Są również i darmowe pierwsze pożyczki ale konieczność ich spłaty w 1 albo tez w 2 ratach powoduje że wiele osób nie jest wstanie spłacić ich w terminie a przez co są obarczani dodatkowymi kosztami a więc trudno nie użyć sformułowania „patrz punk pierwszy”. Całość porównania kosztów jedynie możemy porównać do konkurencji jakimi są kredyty bankowe i tu wyłania się rzeczywista różnica .

Pozytywne aspekty pożyczek pozabankowych

Tu mamy o wiele większy wachlarz argumentów za ofertami pożyczek od firm pozabankowych.

  • Czas uzyskania mniej formalności – tego aspekty raczej banki nie pobija a wręcz cała procedura uzyskania pożyczki jest i o wiele szybsza i łatwiejsza niż konkurencyjne kredyty bankowe . Wręcz standardem staje się brak wymogu zaswiadczeń i innych formalności a nawet konieczności wykonywania przelewów weryfikacyjnych. Czas który w dzisiejszych czasach jest coraz bardziej istotny jest tez częstym czynnikiem wyboru oferty firmy pozabankowej.
  • Dostępność online w 100% – w pewnym sensie nawiązanie do punktu pierwszego ale należy wyróżnić ten podpunkt ponieważ na dana chwile całkowicie online możemy pożyczyć tylko w firmach pozabankowych bez konieczności wychodzenia z domu lub czekania za kurierem. To bardzo istotny aspekt dla osób nie posiadając czasu z racji pracy, nauki i innych zajęć.
  • Dostępność –  to jeden z tych argumentów którymi pożyczki pozabankowe wręcz przyciągają swoich klientów najbardziej ,w porównaniu do banków na pozyczke pozabankowa mogą liczyć prawie wszystkie osoby osiągające dochody nawet takie z brakiem lub zła Historia kredytową.

Obiektywnym okiem o pożyczkach pozabankowych

Każdy kij ma dwa końce jak i zawsze prawie wszystko ma swoje uzupełnienie tak w przyrodzie jak i na rynku kredytowi pożyczek. Jeżeli wszyscy mogli by się starać o tańszą pozyczke w banku kto by pożyczał od droższych firm pozabankowych. Oczywistym jest ze jeśli nie możemy wybrać opcji pierwszej będziemy szukać alternatywnego rozwiazania naszej potrzeby.

Im bardziej banki zaostrza politykę przyznawania kredytów konsumenckich tym bardziej wzrośnie liczba udzielanych pożyczek i analogicznie odwrotnie jeśli banki zaniża kryteria to tez więcej osób pożyczy w banku a nie w parabanku.

Wyobraźmy sobie taka sytuacje kiedy potrzebujemy pralki na dziś a nie możemy dostać ja w pobliskim sklepie bo nie spełnimy wymogów to będziemy szukać w innym choć droższej ale dostępnej od ręki. Tak samo można porównać  pożyczki pozabankowe jako ten droższy ale alternatywny sklep z pralkami .

Oczywiście nie usprawiedliwiam tu oszustw i wyłudzeń jakich na rynku pożyczek pozabankowych było niestety wiele ale tez i rynek kredytów bankowych nie jest czysty od nich . Ale każda szanująca się firma udzielająca pożyczek pozabankowych przedstawia swoim klientom wszystkie koszty na jakie się decydują , również te firmy obejmują przepisy i prawo o kredycie konsumenckim wiec nie mogą narzucać kosztów większych niż przewiduje ustawa ( pisaliśmy o tym w poradniku koszty pożyczek pozabankowych za co płacimy).

Pożyczki pozabankowe są złe czy nie ?

Tak wiec ocenianie pożyczkodawców i oferty przez pryzmat czystego zła jest jak ocenianie droższego sklepu z tym samym asortymentem co  tańszy sklep ale z ograniczeniami .  Jeżeli nie  było by pożyczek pozabankowych gdzie by pożyczyły osoby którym zależy na czasie lub nie niespełnianą wymogu banku??

Prawdopodobnie w szarej strefie która by nie obejmowały żadne ograniczenia ani przepisy. Decyzja czy to dotycząca kredytu w banku czy tez pożyczek w parabankach zależy tylko i wyłącznie od pożyczkobiorców czyli nas klientów i jeśli mamy przedstawione koszty sami tez mamy pełną świadomość jaka decyzje podejmujemy.

By pomóc wszystkim osobą szukającym alternatywy do kredytu bankowego stworzyliśmy serwis prorank.pl i nie ukrywamy kosztów aby każda osoba miała  pełna świadomość jaką decyzje podejmuje. Niestety nadal wielu pośredników stosuje techniki wręcz na granicy prawa wprowadzając klientów w błąd lub zatajając ważne informacje . A często osobami które szukają finansowania poza bankami są osoby w ciężkiej sytuacji finansowej które szukają szybkiego rozwiazania problemu często pod wpływem impulsu podejmują decyzje .

A wiec czy pożyczki i chwilówki pozabankowe są złe?? nie są droższym zmienikiem do tańszych kredytów bankowych i tylko od nas zależy czy z takiej alternatywy skorzystamy mimo większych kosztów .Jednak jezeli chcemy by pożyczka była dla nas korzystna polecamy zapoznać się z „5 zasadami udanej pożyczki”.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *