Pożyczki pozabankowe pod zastaw nieruchomosci szansa czy pułapka ?

Oferty pożyczek pozabankowych  pod zastaw nieruchomosci zalewają rynek , zarówno od firm jak i pożyczkodawców prywatnych często określających  się inwestorami. Niestety osób szukających takiego rozwiazania tez nie brakuje , z rożnych przyczyn najczesciej próby wyjścia z zadłużenia podejmują decyzje o zastawieniu własnej nieruchomosci w celu spłaty długów traktując takie rozwiązanie jak kredyt konsolidacyjny. Ale czy takie rozwianie jest dobre?? czy nie prowadzi to w prostej mierze do utraty dom czy mieszkania a nawet innej nieruchomosci jak grunty za nisza wartość??.

Dlaczego ludzie decydują się na pożyczki pod zastaw nieruchomości ??

Aby zrozumieć całe zagadnienie takich pozabankowych pożyczek i decyzji jakie podejmują ludzie którzy zastawiają swoje nieruchomosci aby uzyskać środki z pożyczki. Należy zobrazować sobie inne możliwości. Alternatywa a bardziej pierwszym punktem takiej możliwości są banki. Jednak żaden bank nie udzieli nam kredytu pod zastaw naszego domu czy mieszkania jeśli nie oceni że jesteśmy wstanie spłacić takiej pożyczki. A wiec osoby z długami, wpisanymi w bazy dłuzników i nie rzadko posiadające już  egzekucje komornicze nie maja szans na kredyt w banku. Dla takich osób jedyna choć często błędna wizja jest odszukanie za wszelka cenne osoby lub instytucji która udzieli nam pożyczki na spłatę zobowiązań . Nierzadko są to wysokie kwoty sięgające nawet 100 000zł choć tez nie rzadko mniejszych kwot jak 20 -30 tys zł. Trudno tu stworzyć jakiś obraz takiej osoby i generalizować bo każda sytuacja jest inna . Mamieni możliwością utrzymania własności nieruchomosci a zarazem spłaty swoich długów decydują się na tak ryzykowny krok nie patrząc na realne swoje możliwości spłaty takiej pożyczki . Często to przypomina łapanie się „brzytwy przez tonącego ” kiedy takie osoby odrzucone przez instytucje bankowe jak i parabanki szukają wszelkich możliwości by wyjść z trudnej sytuacji.

Zagrożenia jakie nas czekają w pożyczkach pod zastaw nieruchomości

Niestety nie jest to wcale takie piękne rozwiazanie jak by się wydawało , firmy i osoby oferujące takie pożyczki tylko żerują na osobach nie widzących możliwości wyjścia z sytuacji. Jak pokazują statystyki i dane nie spełnia 10% pożyczek są realnie spłacane a ogrom takich decyzji kończy się przejęciem nieruchomości przez pożyczkodawce czy tez już później wierzyciela .

Kwota jaką możemy się spodziewać z zastawu nieruchomości nie przekracza 50% jej wartości a oprocentowanie i prowizje często przekraczają łącznie jej wartość . Również raty jakie przyjdzie nam spłacać są często nieporównywalnie wyższe niż nasze możliwości . Tak wiec najczesciej  powoduje to sytuacje kiedy spłatę jednych długów pokrywamy drugi o wiele większym . Częstym skrywanym celem pożyczkodawców jest przejecie nieruchomosci za mniej niż 50% jej wartości i odsprzedaż z sporym zyskiem .

Tu najważniejsza jest świadoma ocena sytuacji ponieważ jeżeli nie jestesmy wstanie spłacać swoich zobowiązań nawet w wysokich ratach po podjęciu ugody z wierzycielami czy komornikiem to czy jestesmy wstanie spłacać często wyższe raty z takiej pożyczki??

Inne alternatywne wyjścia do pożyczki pod zastaw domu czy mieszkania.

Choć często takie rozwiazanie nie będzie wielu na myśli bardziej opłaca się sprzedać nieruchomość spłacić zobowiązania a resztę środków wykorzystać na nowy start niż zaciągnąć zobowiązanie pod zastaw nieruchomości ryzykując stratę za nie więcej niż połowę ceny nieruchomości.

Przeczytaj również:  Pożyczka pozabankowa przez telefon, smartfon , tablet

Nawet jeśli mieszkanie jest zadłużone nie jest większym problemem sprzedaż w porozumieniu z kupującym pomniejszając cenne o wartość zadłużenia .Zawsze w takiej sytuacji zostają nam środki z reszty z sprzedaży nieruchomosci.

Dość prosto może to przedstawić poniższa przykładowa kalkulacja

Jeśli mamy mieszkanie o wartości rynkowej 200 000zł  a nasze długi wynoszą 60 tys zł to nawet sprzedając mieszkanie po okazyjnej cenie 180 tys zł i spłaty zadłużenia zostanie nam przykładowo 120 tys zł . Mimo iż nie posiadamy już domu czy mieszkania mamy na tyle możliwości finansowe by rozpocząć nowy start w życiu  a nawet zakup tańszej nieruchomosci ale już wolni od starych zobowiązań.

Taka sama sytuacja w wersji pożyczki pod zastaw wygląda już inaczej . Nie dostaniemy większej kwoty niż 80- 90 tys zł zakładając nawet ze po spłacamy swoje zadłużenia i zostaje nam 20-30 tys zł ale tez i raty do spłaty. Niestety takie pożyczki często oznaczają wysokie raty które w większości ludzie nie są wstanie spłacić . Drugi aspekt to nawet biorąc taka pożyczkę na 10 lat do oddania będziemy musieli nie mniej niż 250tys zł a w kalkulacjach niektórych firm nawet wychodziły całkowita kwota do spłaty w wysokości 370 tys zł. Dlatego tez często takie pożyczki kończą się przejęciem nieruchomości przez pożyczkobiorce a my zostajemy z niczym. Pod drugie nawet takie umowy są na granicy prawa  i tak skonstruowane by ułatwić egzekucje wierzycielowi.

Czy warto pożyczać pod zastaw nieruchomości??

Dom czy mieszkanie to w naszym życiu  podstawa egzystencji a wiec ryzykujemy to na co często pracowali nasi rodzice lub my sami przez nie rzadko wiekszośc swojego życia a co dla nas zawsze było podstawą bezpieczeństwa.

Ryzyko związane z takimi pożyczkami jest tak duże a raty i koszty całkowite tak wysokie że  niewielu osobą udaje się spłacić takie zobowiązania. Nie rzadko tez dochodzi do oszustw i wyłudzeń żerując na trudnej sytuacji życiowej takiego pożyczkobiorcy.

Po naszej analizie wielu ofert a dodatkowo podszyciu się pod zainteresowanego klienta musimy niestety  stwierdzić że warunki takich pożyczek są skrajnie niekorzystne i dające minimalna szanse na spłatę i utrzymanie własności nieruchomosci. Zabezpieczenia jak wpisy do księgi wieczystej , weksle im blanco czy nawet przepisanie polowy nieruchomości na wierzyciela nie dają nawet możliwości podejścia do tych ofert obiektywnie.  Próbując zastawić mieszkanie w dobrej dzielnicy wartości 250 tys zł nigdzie na 10 ofert nie dostaliśmy wyższej oferty niż 92 tys zł i trzeba tu zaznaczyć ze były to oferty wstępne które raczej nie ulegną zwiększeniu a wręcz odwrotnie.

Choć to decyzja trudna jednak jeśli jestesmy w sytuacji podbramkowej i jestesmy przekonani nam się ze tylko taka pożyczka może rozwiązać nasze problemy lepiej zastanowić się nad sprzedażą nieruchomości nawet za 10 -15 % mniej niż wartość rynkowa. Ryzykować że stracimy dom czy mieszkanie za niespełna 50% wartości a często  ryzykując konieczność spłaty odsetek i kosztów.

Stanowczo odradzamy takie rozwiazania jak pożyczki pod zastaw nieruchomosci dla osób zadłużonych ponieważ stosunek korzyści do ryzyka jakie podejmujemy jest skrajnie niekorzystna i kończąca  się przeważnie utrata domu lub mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.