Koszty pożyczek pozabankowych za co płacimy

Koszt pożyczki pozabankowej najczesciej kojarzą się nam z  wysokim oprocentowaniem jednak nie jest to prawda na całkowity koszt pożyczki pozabankowej wpływa wiele czynników miedzy innymi dodatkowe opłaty , koszty prowizji marzy i innych składowych całego kosztu jaki ponosimy. Jak przyjrzymy się niektórym ofertą pożyczek samo oprocentowanie nie rzadko wynosi 0% i wcale nie chodzi to o  darmowe pierwsze pożyczki.

Z czego składają się koszty pożyczek pozabankowych

Koszty pożyczek poza bankami  składają się miedzy innymi :

  • Oprocentowanie – zarazem główna składowa oferowanej pożyczki ale tez regulowana przez ustawę o kredycie konsumenckim. Dlatego tez samo oprocentowanie nie może wynosić więcej niż czterokrotnej wysokości aktualnego poziomu stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego.  Analizując koszty pożyczek   to większość to oprocentowanie rzędu od 0 do 5% a sięgające maksymalnie do 10%. Jak można wywnioskować samo oprocentowanie nie jest wcale większe od średniej bankowej 8%.
  • Prowizja – druga generalnie główna kwota  składająca się całość kosztów potrafi sięgać od 25% kwoty pożyczki do nawet 90% , zależna jest często od wysokości pożyczki i czasu kredytowania jest ustalana przez pożyczkodawce.
  • Opłaty dodatkowe – składa się na te opłaty miedzy innymi opłata za rozpatrzenie wniosku, marża, opłata przygotowawcza,  i inne ustalane przez pożyczkodawce , nie jest to częsta składowa kosztów pożyczki ale nadal spotykana.
  • Opłaty za obsługę domowa – spotykane tylko i wyłączenie w ofertach pożyczek w których konsultant udziela pożyczki w domu klienta lub pobiera po przez wizyty co tygodniowe lub co miesięczne raty pożyczki. Często opłata ta jest wynagrodzeniem dla przedstawiciela.
  • Ubezpieczenie – jedynie mały odsetek firm wymaga ubezpieczenia jak i je oferuje , składka ubezpieczenia często jest częścią wysokości raty i wpływa na całościowy koszt pożyczki.
Przeczytaj również:  Pożyczki pozabankowe pod zastaw nieruchomosci szansa czy pułapka ?

Co reguluje wysokość kosztów pożyczek pozabankowych

Wysokość  kosztów jakie może naliczyć nam pożyczkodawca reguluje ustawy dotyczace kredytu konsumenckiego a nadzór nad instytucjami stanowi instytucja KNF ( komisja nadzoru finansowego) Która jeżeli ustali ze pożyczkodawca działa niezgodnie z obowiązującymi przepisami może zakazać firmie działalności i cofnąć pozwolenie na dany okres lub na czas nieokreślony czyli na stałe , również może nakładać wysokie kary za nie przestrzeganie przepisów przez pożyczkodawców.

Dodatkowo sama wysokość oprocentowanie jest regulowana przez przepisy dotyczące kredytu konsumenckiego a sama wysokość kosztów poza odsetkowych  reguluje ustawa która weszła w życie od 11marca 2016 roku która reguluje maksymalna wysokość kosztów dla pożyczek krótkoterminowych do 25% plus 30% w skali roku a wiec proporcjonalnie wysokość kosztów dla pożyczki na miesiąc nie może być większa niż 27,2% a dla dla pożyczek na rok maksymalnie do 55% .

Inne koszty jakie możemy ponieść w pożyczkach pozabankowych

Dotyczą one generalnie przypadków kiedy nie spłacamy pożyczki bądź chwilówki w terminie wtedy mogą być nałożone na nas kary umowne, opłaty za monity czy koszty windykacji ale pod warunkiem ze wynika to z umowy pożyczki w której powinny być zawarte takie informacje.

Zapoznaj się z kosztami

Przed podpisaniem umowy lub akceptacji umowy przy pożyczkach przez internet każdy pożyczkodawca powinien przedstawić nam koszty i co na te koszty się składa jest to jego obowiązek a naszym dobrem jest zapoznanie się z nimi a by w przyszłości nie być zaskoczonym. Również żaden pożyczkodawca nie może od nas zadać innych kosztów niż te które są wyszczególnione w umowie bądź regulaminie pożyczki , dlatego tak ważne jest zapoznanie się z umową i regulaminem oferty na która się decydujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.